Horná Mičiná na svojho rodáka nezabúda
Tohtoročné dvojité výročie zakladateľa slovenskej dramatickej tvorby – Jána Chalupku – sa koncentrovalo iba na regionálne spomienkové stretnutia. Najskôr si 150. výročie jeho úmrtia (+ 15. 7. 1871) pripomenuli v Brezne v nedeľu 19. júla Slávnostnými službami Božími, umeleckým programom, výstavou o jeho živote a diele na námestí či pietnou spomienkou pri jeho pomníku. Brezňania – Mesto, Miestny odbor MS a evanjelický cirkevný zbor sa postarali o naozaj dôstojný priebeh podujatia. Nechýbali tam ani zástupcovia Chalupkovho rodiska.
Horná Mičiná pri Banskej Bystrici – si uctila svojho rodáka priamo vo štvrtok 28. októbra 2021 pri 230. výročí jeho narodenia pietnou spomienkou pri pamätnej tabuli, prehliadkou monografickej výstavy a bulletinom o tejto veľkej osobnosti, ktorý sa dostal do každej domácnosti, aby si aj v covidovom čase obyvatelia uctili jeho pamiatku. Stalo sa tak zásluhou predstaviteľov obce zastúpeným starostom Ivanom Lenárom, ev. a v. cirkevným zborom na čele s pánom farárom Danielom Durajom a Odbočkou Spolku slovenských spisovateľov, vedenou Janou Borguľovou, žijúcou práve v Chalupkovom rodisku.
Spomienkové podujatie začalo spevom duchovnej piesne pri pamätnej tabuli umiestnenej na tunajšej fare, po ktorom sa prítomným prihovoril pán farár Daniel Duraj: … dnes spomíname na toho, ktorý sa svojím mnohokrát aj ironickým spôsobom snažil napriamiť náš národ. Verím, bol by rád, že aj jeho potomkovia dodnes hovoria jazykom, o ktorý sa snažil, ktorým po nociach písal, ktorým karhal, ale aj povzbudzoval, ktorým hladkal, alebo spieval piesne, ale ktorým aj smútil. Tým jazykom aj chválil Boha.
Nasledovala prehliadka monografickej výstavy a živote a diele Jána Chalupku, inštalovanej v priestoroch ev. chrámu. Tam sa účastníkom prihovorila autorka scenára výstavy a bulletinu Jana Borguľová. Škoda, že pandemické opatrenia nedovolili pripomenúť si veľkého rodáka vo väčšom rozsahu. Viacerí si preto s vďakou spomenuli na poznávací výjazd spred dvoch rokov do Kežmarku, kde si priamo v lýceu a artikulárnom chráme prezreli priestory, v ktorých Ján Chalupka šesť rokov výrazne ako profesor a rektor pôsobil. Ev. kňaz, dramatik, prozaik a pedagóg Ján Chalupka zanechal svojím životom a tvorbou nezabudnuteľnú stopu v našej národnej histórii. Divadelnou hrou Kocúrkovo alebo len aby sme v hanbe nezostali (1830) položil základy slovenskej dramatickej tvorby a ochotníckeho divadelníctva, nastavil zrkadlo neduhom nielen vo vtedajšej spoločnosti, ale zrkadlíme sa v ňom rozličnou mierou doteraz. Veď koľkokrát si aj v súčasnosti poklopeme na čelo pri komentovaní verejného i súkromného diania: to je ale kocúrkovo!
Návraty ku klasikom by sa preto mali stať okrem pietnej spomienky predovšetkým podnetom na uvažovanie o večných hodnotách života a jeho ponižujúcich nedostatkoch. Nie náhodou autor na titulnú stranu Kocúrkova uviedol slová Horatia: Quid rides? De te fabula narratur. Čo sa smeješ? Reč je o tebe.
Jana Borguľová