Stretnutie s knihou Alice Frűhwaldovej O koľko lásky som prišla

Zverejnené: 25 novembra, 2024

V stredu 20. novembra 2024 sa v hornomičinskom centre seniorov uskutočnila veľmi zaujímavá beseda, ktorú spoluorganizovala ZO Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov. Téma bola vážna a ťažká – obdobie holokaustu na Slovensku počas druhej svetovej vojny. Napriek tomu sa podarilo vďaka autorke knihy Alice Frűhwaldovej, jej dcére  Miriam a vydavateľovi Augustínovi Rosovi dať podujatiu ľudský rozmer cez vyrozprávanie konkrétneho osudu židovskej rodiny Bergerovcov a ich anabázu pri záchrane svojich životov za veľkej pomoci dobrých a súcitných obyvateľov neďalekých obcí pri Banskej Bystrici.

Autorka ako dcéra ťažko skúšaných rodičov, ktorým sa podarilo prežiť útrapy rasového prenasledovania, vnímala po čase ako svoju povinnosť zaznamenať rodinnú ságu s uvedenou historickou záťažou nielen pre svojich najbližších, ale aj pre širšiu verejnosť. Sústredila sa nielen na fakty a dokumenty, ale najmä na vykreslenie citových väzieb v rodine, ich zvyklostí a každodenných činností.

Mladá rodina sa po vojne usadila v Banskej Bystrici a prijala priezvisko Belan, ich deti sa výrazne začlenili do pracovného aj spoločenského života. Syn Ivan sa stal lekárom  – gynekológom, dcéra Alica učiteľkou. Už sa rozrástli o vlastné deti a vnúčatá, rod pokračuje.

Kniha je vybavená množstvom fotografií a dokumentov, ktoré približujú čitateľom dobové i súčasné súvislosti a miesta udalostí. Po prvýkrát vyšla v Múzeu SNP (2020), potom (2022) sa jej ujal Augustín Rosa, majiteľ vydavateľstva Pro, s.r.o., ktorý žije v Hornej Mičinej. Dal jej exkluzívnejšiu podobu v slovenskom i anglickom jazyku. Preto mohla autorka s knihou vycestovať do USA, aby aj tam sprostredkovala časť našej boľavej histórie.

Treba zaznamenať, že časť prítomných účastníkov, najmä účastníčok, poznala uvedenú rodinu a jej členov cez ich prácu a život z vlastnej skúsenosti. Aj preto ocenili tú časť knihy, v ktorej sa hovorí o ich rodinnom živote a zvyklostiach. Zaujala ich napr. pasáž, kde sa uvádza ako obľúbený rodinný zákusok Štolwerkové  rezy. Zaujímali sa preto o recept, ktorý im pani Alica následne vďačne poslala. Potešila ich aj možnosť uvedenú knihu si zakúpiť a dať si ju podpísať od samotnej autorky.                                                                                    Veľké dejinné udalosti často vnímame iba cez základné fakty, roky a niektoré mená. Zvyčajne sa nás osobne nedotýkajú. Až keď ich spoznáme cez miestne reálie a konkrétnych ľudí,  precítime atmosféru doby a navždy sa nám vryjú do pamäti.

Jana Borguľová

Zverejnil / 25 novembra, 2024
Skip to content